Školám aj tak nebude lepšie...

Autor: petr orsag | 30.3.2014 o 13:46 | (upravené 30.3.2014 o 17:05) Karma článku: 8,96 | Prečítané:  768x

Chystám ďalšiu letnú aktivitu pre deti a je mi ťažko na duši. Rečí plno a skutek utek. Asi to budem musieť odpískať. Všetci nás chcú podporiť...

Tak a je doprezidentované. Jeden prehral a druhý má na päť rokov vystarané. Jediné, čo ma na tomto humbuku potešilo je to, že SMER konečne dostal po rypáku. Tak dlho sa chodí s krčahom po vodu... - však to poznáte. Oslavných ód sa u mňa ale na nového prezidenta nedočkáte. Vôbec netuším, kto to je a ako sa bude správať.  Politika sa zmenila na cirkus. Reklama naša každodenná. Som ale smutný z faktu, ako všetci vieme naraz ťahať za jeden povraz. Zlo treba potrestať. Kde ste všetci, keď ide o Vaše deti? Školstvo je v háji a Vaše hlasy nikde. To, čo je teraz na ministerstve, tak to by Vás malo zaujímať. Prezidentov bude ešte dosť, ale vzdelanie je len jedno.

Situácia dnes nie je kritická. Je katastrofálna. Striedaním vlád sa stav zhoršuje o čom svedčia aj osoby ministrov. Stále máme lepších odborníkov.

Bratislava nemá nárok na pomoc z fondov EU, ale zato smerom od nej  na východ je pomôcok toľko, že ich už nechcú. Nemajú ich kam umiestniť a to množstvo tabúľ s projektormi, tak na to potrebujete aj priestory. Budovy škôl sú v katastrofálnom stave. Zatekanie do tried je každodennou záležitosťou. Stal sa zo mňa odborník na počasie. Mám to už v oku a moje starnúce kosti ma vždy upozornia na zmenu. Každý deň sledujem oblohu a každý náznak zmeny mi spôsobuje depresie. O plastových oknách môžme len snívať. V našom prípade je absolutne jedno, či máme modrého alebo červeného premiéra, prezidenta alebo predsedu VÚC. Všetci na nás kašlú.

Máme v prenájme budovu, ktorú sme preberali už s traktom do ktorého zatekalo. Štyri roky ho nemôžeme používať, ale platíme za celú budovu. Jedinýkrát sa tam prišli pozrieť a to len kvôli ŠŠI. Dostali sme síce znížené nájomné, ale preto, že sme sa museli zaviazať do budovy investovať. Inak by sme ju nedostali. Skúšali sme získať úver, ale je to začarovaný kruh. Musíte mať zmluvu na nájom viac ako dvadsať rokov, aby sa s Vami banka vôbec bavila. Ten ale získate, ak sa dohodnú poslanci a tento nájom Vám odklepnú. Ale aj tak, školstvo nepatrí do oblasti, kam by chceli dávať peniaze.  Vliezli by ste dobrovoľne do hniezda sršňov? Ja teda nie. Nezarábame a sme v trvalom mínuse. A to nám chcú ešte zobrať. Veď sme súkromná škola.

Viackrát sme s tým chceli už praštiť. Dochádza nám chuť i šťava a je to každodenný boj s veternými mlynmi. Eva robí zázraky. Keby bola ministerkou financií, tak by sa nám hneď lepšie žilo. Je zázrak, čo všetko z toho mála vie pre deti zabezpečiť. Nedivte sa preto, že som frustrovaný. Sme ako ovce. Nemyslíme a konáme pudovo. Raz doľava, raz doprava. To, že deti nedostávajú všetko, čo majú dostať,nás akosi nezaujíma. Stále len dúfame, že nás niekto spasí. Kto to ale bude a kedy? Školstvo berieme ako samozrejmú vec, ale v akom je stave, to už nikoho nezaujíma. Ak aj áno, tak len okrajovo.

Osem rokov sa snažíme pomáhať deťom síce nadaným, ale sú to deti s množstvom problémov. Diagnózy a zasa diagnózy. Nevzdelávateľné a inak označované. Ale sú to deti. Neskutočne šikovné a milé. Treba si k nim vedieť nájsť cestu. V prípade, ak to dokážete, tak máte parťákov na hodne dlho. A úžasných.

S deťmi som zažil množstvo zážitkov. Na vode, lyžiach a na bicykloch. Teraz aj v modelárskom krúžku. Každý deň sa im snažim pomáhať riešiť ich problémy. A že ich majú dosť. Vedia ma ale každý deň prekvapiť niečim novým. Rastú mi pred očami a menia sa na iných ľudí. Každý ich úspech považujem za moje maličké víťazstvo a hlavne za víťazstvo našich báb učiteliek. Bez nich by to všetko nebolo to pravé orechové. To ony majú leví podiel na tom, že sa menia. Obdivujem Evinu výdrž a chuť, keď sa tu dá ešte o nejakej hovoriť, že sa každý deň v týchto podmienkach dokáže prekonať a ide učiť. Po odučení svojich hodín /ako riaditeľka má 21 hodinový týždenný úväzok a popri tom supluje ozlomkrky / si sadne k papierom a mení sa na kancelársku myš. A to do neskorých večerných hodín. Z učiteľky a riaditeľky sa stáva tajomníčka, administratívna sila, zástupkyňa, výchovná poradkyňa, metodička, upratovačka a čo ja viem, čo ešte. Keď chcete niečo dokázať, tak musíte začať len od seba. Inak nemáte šancu prežiť. Roky si nevypláca to, na čo má nárok. Prepadá jej dovolenka, alebo si dovolenku vypisuje, ale počas jej trvania jev práci. Peniaze idú do školy a pre potreby detí. Štát sa o nás vzorne stará a tak nám poslal kontrolu.

Už čakám ako, sa mi niekto ozve, nech neplačem a doporučí mi, keďže sme škola súkromná, tak zvýšte školné. Rada je to síce fajn, ale čo s deťmi, ktorých rodičia si to nemôžu dovoliť. I takých máme a nie je ich málo, tieto deti dostávajú u nás všetko to, na čo majú nárok. Aj za cenu, že sa niekde uberie. Etický a morálny rozmer tohto povolania by mal byť prvoradý. Nadanie je dar a nedá sa speňažiť. Teda  aspoň u nás nie.

Toto celé nepíšem preto, že mi je ľúto Fica. Dostal len to, čo si zaslúžil. Prehral a prehrala aj jeho celá politická agenda. Patrí mu to. Nechápem oslavné tančeky a ódy na nového prezidenta. A hlavne nie od ľudí, ktorí sa spolu podieľali na tom, v akom srabe dnes sme. Mali moc, ale nie snahu niečo zmeniť. Preto si dnes vyžierame ich úspechy. My a deti. Zobudíme sa už konečne?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?